Zábavné úlohy

Hlavolamy - zápalkové

Logické úlohy

Mozkolam - příkop, trpaslíci (souhra)

Stylove - topinky-7, příkop-8, 100-1000-100 m-13, koza+vlk+zelí-14, rozděl na 4-19, Möbiova páska-20, restaurace-placení-21, logic-domky-25, zrcadlová chodba

Bumerang & míček h+h
Pokud hodíte správně bumerang tak se k vám vrátí. Spousta lidí to umí a vlastně na tom nic není. Dokážete ale hodit míček tak, aby se vám vrátil? Míček při tom nesmí do ničeho narazit, nesmí být k ničemu připevněný a nikdo jiný se ho nesmí dotknout.
Řešení: Míček stačí hodit přesně nad sebe. Pokud to tak uděláte, vždycky se vám díky gravitaci vrátí. Nakonec je to ještě jednodušší, než s bumerangem.

Fotografie h+h
Nemám žádné sourozence a zrovna se dívám se na fotografii. Otec toho muže na fotografii je syn mého otce. Kdo je na fotografii?

9 mincí - 2 vážení h+h
Máte 9 zlatých mincí s tím, že jedna mince je falešná. Bohužel pro vás ale nevíte, která to je. Pouze víte, že je falešná mince o něco lehčí než ty ostatní. Máte rovnoramennou váhu, ale můžete na ní vážit jen dvakrát. Jakým postupem zjistíte, která mince je falešná. Mince jsou od sebe k nerozeznání a jinak, než přesným vážením se lehčí mince poznat nedá. Mimo falešnou minci, která váží méně, je váha všech ostatních mincí naprosto stejná.

Logické úlohy typu zebra

Řešitelky: Eliška nemá fialovou mikinu a má rozpuštěné vlasy. Natálka má tmavé vlasy a neklečí vedle Verunky. Verunka nemá nejsvětlejší vlasy a má fialovou sponku ve vlasech. Karolínka nemá ani žlutou ani červenou mikinu. m4a

Míče: Martinův míč není nejmenší, míče Ondry a Petra mají stejnou velikost, Petrův míč sousedí jen s jedním míčem.Komu který míč patří? obr m4a
Řešení: David, Ondra, Martin, Petr.

Gymnastky: Anička, Alžběta, Adéla a Agáta sportují v sportech gymnastika, fotbal, volejbal a judo. Anička nemá ráda sporty, v nichž se hraje s míčem, judo provozuje Alžběta, a po tréninku sleduje fotbalový zápas své kamarádky Agáty. Který sport dívky provozují? m4a
Řešení: Anička gymnastika, Alžběta judo, Agáta fotbal, Adéla volejbal.

Na lavičce v parku … m4a
… sedí Jana se svou babičkou, matkou a tetou. Babička sedí vedle vnučky, ale nesedí vedle tety. Teta nesedí vedle matky. Kdo sedí vedle Janiny maminky?
Řešení: Babička.

Kde je čokoláda m4a
Na stole leží tři krabice: bílá, červená a zelená. V jedné z nich je čokoláda, ve druhé je jablko, třetí je prázdná. Čokoláda je buď v bílé, nebo v červené krabici. Jablko není ani v bílé, ani v zelené krabici. Ve které krabici je čokoláda?
Řešení: V bílé.

3 profese h+h
Sejdou se tři muži v hospodě a u piva si povídají. Najednou se jeden z nich zarazí a říká: „To je zvláštní, každý z nás se jmenuje jinak a zároveň každé z našich jmen je povoláním jednoho z nás! Na to mu druhý kamarád odpovídá: „A ještě zajímavější je, že ani jeden z nás nemá stejné jméno jako povolání!“ Na to se ozve ten, který je řezníkem v nedalekém řeznictví: „No vidíte, to máte pravdu, pane Zámečníku.“ Jaké povolání vykonává pan Truhlář?
Řešení: Pokud se řezník ptá pana Zámečníka, je jasné, že pan Zámečník není řezník. A protože nemůže být ani zámečník, tak musí být truhlář. Potom pan Řezník nemůže být ani řezník ani truhlář a musí být zámečník. Tím pádem zbývá poslední zaměstnání – řezník a to musí být jedině pan Truhlář.

3 kamarádi z jednoho města m4a
Tři kamarádi žijí ve stejném městě. Pracují jako lékař, obchodník a muzikant. Jmenují se Stejskal, Jelínek a Barták.Víme o nich, že lékař nemá ani sestru ani bratra a je zkamarádů nejmladší. Barták je starší než obchodníka je manželem sestry Stejskala. Uveď jména kamarádů v pořadí lékař, obchodník, muzikant.
Řešení:Jelínek, Stejskal, Barták.

Einsteinova hádanka h+h
Existuje pět domů, přičemž každý má odlišnou barvu. V každém domě žije osoba odlišné národnosti. Každý z těchto pěti obyvatel pije svůj vlastní nápoj, kouří svou značku cigaret a chová své oblíbené zvíře. Nikdo nepije to, co pijí ostatní, nekouří stejnou značku cigaret jako ostatní a nechová stejné zvíře jako ostatní.
Platí následující fakta: Řešení: Rybičky chová Němec.

1. Angličan žije v červeném domě.
2. Švéd chová psy.
3. Dán pije čaj.
4. Zelený dům je hned vedle bílého domu na levé straně.
5. Obyvatel zeleného domu pije kávu.
6. Ten co kouří Pall Mall chová ptáky.
7. Obyvatel žlutého domu kouří Dunhill.
8. Ten, co žije ve středním domě, pije mléko.
9. Nor žije v prvním domě.
10. Ten co kouří Blend, žije vedle toho, co chová kočky.
11. Ten co chová koně, žije vedle toho, co kouří Dunhill.
12. Ten co kouří Blue Master pije pivo.
13. Němec kouří Prince.
14. Nor žije vedle modrého domu.
15. Ten co kouří Blend, má souseda, který pije vodu.

VUT Brno - Z. Křivka


Kombinatorika

Skupina - narozeniny ve stejném měsíci h+h
Kolik musí být ve skupině lidí, aby se určitě alespoň dva z nich narodili ve stejném měsíci?

Ponožky h+h
Jednoho dne šel tatínek do práce ještě za tmy a potřeboval ponožky. Ví, že má v šuplíku 32 červených ponožek a 32 modrých ponožek. Levá a pravá ponožka jsou k nerozeznání. Je bohužel taková tma, že barvu nelze rozeznat a maminka ještě spí, tak jí nechce budit světlem. Začne brát tedy ponožky po tmě. Kolik jich musí nejméně vytáhnout, aby měl jistotu, že až se na ně podívá, bude mít stejný pár?

Prášky na srdce h+h
Jeden starý pán měl potíže se srdcem a tak navštívil lékaře. Ten mu řekl, že přišel v pravý čas, protože do druhého dne by už nepřežil. Doktor naštěstí věděl, jak pánovi pomoci a dal mu šest prášků – tři červené a tři modré. Také mu řekl, jak má prášky užívat. Hned si musí vzít modrý a červený. O půlnoci si také musí vzít modrý a červený. A následující den v poledne vzít zbylé dva. Prášky musí brát přesně na čas a vždy musí vzít pouze červený a modrý. Pokud by je nevzal, tak zemře. Pokud by jich vzal více, tak se předávkuje a zemře.

Pán si tedy hned vzal červený a modrý prášek a šel domů. Večer si nastavil budík na půlnoc. Nachystal si krabičku se čtyřmi posledními prášky a šel spát. O půlnoci ho probudil budík, ale k jeho překvapení nešla elektřina a on si nemohl rozsvítit. Neměl ani žádnou jinou možnost jak si rozsvítit jinak (svítilnou, svíčkou, sirkou, atd). Byla prostě naprostá tma. Bohužel byly prášky naprosto stejné a lišily se pouze barvou. Hmatem je tedy rozeznat nemohl a nemohl si ani posvítit. Přesto vymyslel způsob, jak celou situaci vyřešit. Jak se mu podařilo přežít?
 


Jednoduché úlohy

Věk: Jak je možné, že předevčírem mi bylo 13 let a příští rok mi bude 15? refr

Brýle: Pavlína s Pavlem pozvali 6 kamarádů na koupání do bazénu. Před koupáním si na stolek odložila jedny dioptrické brýle Pavlína a jedny Pavel. Petr sina stolek položil jedny sluneční brýle. Potom na stolek přibyly ještě dvoje brýle sluneční a jedny dioptrické. Kolik kamarádů z bazénu nevlastnilo brýle, když víme, že každé brýle na stolku patřily jen jednomu majiteli? m4a

Který obrazec chybí? mat


Strategie

Povodeň

Chytrák math4all

Osobnostní testy

Charakter osobnosti: 16pers

IQ test: stylove, rychlý-nova